Meditací do skutečného bytí

Většina z nás se naučila, že k tomu, abychom byli úspěšní v životě, potřebujeme o něco usilovat, bojovat, na něco se soustředit, zaměřit, něco dělat.. Ale problémem tohoto přístupu je, že čím víc o něco usilujeme, tím více jsme v napětí, ve stresu. A čím více napětí je v nás, tím hůř dosahujeme výsledků.

Meditativní přístup znamená pochopit, že abychom v každém okamžiku mohly dát to nejlepší z nás, abychom mohly být nejlepšími v tom, co děláme, potřebujeme být co nejvíce vědomí, ve smyslu přítomní, což znamená naprosto relaxovaní a uvolnění.

Když neděláš nic, vůbec nic – tělesně, mentálně, na žádné úrovni – když veškerá aktivita ustoupí a ty jednoduše jsi. To je to, čemu se říká meditace. Nemůžeš ji dělat, nemůžeš ji zkoušet, pouze ji musíš porozumět. Kdykoli najdeš čas pro čisté bytí, odlož vše ostatní. Odlož přemýšlení, koncentraci, kontemplaci. To vše je také dělání. Když i na malý okamžik se zastavíš, nic neděláš a jsi zcela ve svém středu, úplně relaxovaný – to je meditace. A jak jednou tomuto porozumíš, můžeš v tomto stavu zůstat jak dlouho budeš chtít, až nakonec setrváš v meditaci 24 hodin denně.

A když si uvědomíš, že můžeš zůstat nerušený, můžeš pomalu začít dělat věci a přesto zůstat bdělý a klidný. To je druhá část meditace. Nejdřív se naučíš, jak být a pak se učíš být soustředěný i u malých činností jako je čištění zubu, otevírání a zamykání dveří. A pak můžeš dělat složitější činnosti.

Meditace není v konfliktu s aktivitou. Neznamená to, že musíš utéct ze světa. Naopak tě učí nový způsob žití: stát se středem tornáda. Tvůj život pokračuje dál, dokonce je intenzivnější, radostnější, žiješ ho s větší jasností, kreativitou, vhledy – a přesto máš zdravý odstup tak jako pozorovatel na vrcholu hory. Jednoduše se díváš na to, co se děje kolem tebe. Ty nejsi tím, kdo to dělá, jsi tím, kdo se dívá.

Veškeré tajemství meditace je v tom, že se stáváš pozorovatelem. Dělání stále pokračuje na své úrovni, v tom není problém: sekáš dříví, pracuješ na počítači.. Můžeš dělat malé i velké věci. Pouze jedna věc musí zůstat zachována: nesmíš ztratit svůj střed. Vědomí, pozorování musí zůstat naprosto nevyrušitelné.

oshoebooks01

Organizuji a učím OSHO aktivní meditace, meditační semináře a meditační terapie v Praze.

Pro skupinové akce na OSHO Love Praha Ha Ha.

Pro individuální lekce meditací mě kontaktujte zde. Odpovím obratem.

Nahoru